"Jaki projekt dachu wybrać, by zabezpieczyć dom przed skutkami wichury czy trąby."

Ze względu na coraz częściej powtarzające się anomalie pogodowe w naszym kraju każdy indywidualny inwestor chcący zbudować dom jednorodzinny staje przed dylematem wyboru dachu, który przetrzyma wichurę czy silny opad deszcze nawalnego. Największym zagrożeniem dla dachu są silne podmuchy wiatru. Nasz kraj podzielony został na 3 strefy pod względem siły wiejących wiatrów. Najsilniejsze wiatry w Polsce wieją statystycznie na południowych obrzeżach województw południowych i na północnych krańcach województw północnych. Tam to właśnie należy zakładać większe ilości klamer przy budowie dachów i obkładaniu ich dachówkami. Właściwie wykonana konstrukcja dachu zabezpieczy konstrukcję przed wyrwaniem całego dachu czy przed przerzuceniem połowy dachu przez kalenicę.

Dobrze urządzona łazienka, nawet jeśli jest niewielkich rozmiarów, nie tylko, cieszy oko niebanalnym wyglądem, ale gwarantuje komfort i funkcjonalność, jakich oczekują domownicy.

Nie każdy lubi długie kąpiele w wannie. Często wolimy wziąć prysznic, oszczędzając przy tym czas i zużywając mniejszą ilość wody. Takie rozwiązanie jest też idealne dla małych pomieszczeń, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota.

Decydując się na prysznic w łazience, musimy rozważyć, które brodziki spełniają nasze wymagania. Jeśli z kąpieli będą korzystać dzieci, z pewnością wygodniejszy będzie głęboki brodzik prysznicowy, pozwalający na zabawy w wodzie. Często jest on wyposażony w siedzisko, z którego można skorzystać np., przy myciu stóp. Dla osób ograniczonych ruchowo, np. osób starszych, trafniejszym wyborem będzie brodzik niewysoki, tak by maksymalnie ograniczyć ryzyko potknięcia się, czy upadku. Ze względów estetycznych warto też przemyśleć kształt brodzika. Półokrągły, wygląda na mniejszy, idealnie wpasuje się w kąt łazienki. Niekiedy jednak, układ pomieszczenia narzuca, niejako, geometryczną formę prysznica, prostokątną lub kwadratową.

O funkcjonalności prysznica, z pewnością decyduję także, jego bezawaryjność. Montaż brodzika i ścian, o ile nie jest się zawodowym instalatorem urządzeń sanitarnych, lepiej pozostawić fachowcom. Nic tak nie irytuje, jak morze wody wyciekającej spomiędzy drzwi kabiny, jeszcze gorzej, gdy nieszczelność dotyczy brodzika. Taka sytuacja zagraża nie tylko sąsiadom, ale i nam samym. Wilgoć może prowadzić do powstawania grzybów groźnych dla naszych organizmów, nie wspominając już o nieestetycznym wyglądzie ścian otaczających prysznic.

Autorem opracowania jest Władysław Iwiński, wieloletni inżynier i projektant rozwiązań łazienkowych w firmie Schedpol - www.schedpol.pl.

Galeria zdjęć:

dom

remonty

budowa domu