"Jaki projekt dachu wybrać, by zabezpieczyć dom przed skutkami wichury czy trąby."

Ze względu na coraz częściej powtarzające się anomalie pogodowe w naszym kraju każdy indywidualny inwestor chcący zbudować dom jednorodzinny staje przed dylematem wyboru dachu, który przetrzyma wichurę czy silny opad deszcze nawalnego. Największym zagrożeniem dla dachu są silne podmuchy wiatru. Nasz kraj podzielony został na 3 strefy pod względem siły wiejących wiatrów. Najsilniejsze wiatry w Polsce wieją statystycznie na południowych obrzeżach województw południowych i na północnych krańcach województw północnych. Tam to właśnie należy zakładać większe ilości klamer przy budowie dachów i obkładaniu ich dachówkami. Właściwie wykonana konstrukcja dachu zabezpieczy konstrukcję przed wyrwaniem całego dachu czy przed przerzuceniem połowy dachu przez kalenicę.

Na przestrzeni kilku - kilkunastu ostatnich lat obserwujemy spory wzrost ilości prac remontowych i budowlanych w polskich miastach.

Dla niektórych jest to powód do zadowolenia - w końcu kiedyś roboty się skończą i być może będziemy mieli nowoczesną i funkcjonalną infrastrukturę. Dla wielu jednak jest to niekończąca się udręka - utrudnienia w ruchu spowodowane pracami remontowymi niejednemu już uprzykrzyły drogę do pracy, a hałas i kurz związany z budową męczy pobliskich mieszkańców. Roboty drogowe oraz układanie kostki brukowej to żmudna praca, jednak należy pamiętać także, iż ten ruch inwestycyjny w polskie drogi i miasta stwarza dodatkowe miejsca pracy. 
To nie lada gratka dla inwestorów, firm budowlanych czy remontowych, a także wypożyczalni sprzętów. Choć polityka przetargowa skłania do cięcia kosztów, a co za tym idzie - zatrudnianie taniej siły roboczej, także (a może głównie) z zagranicy, to także polscy robotnicy mogą zyskać cenne miejsca pracy - o budownictwie drogowym przeczytasz na stronie internetowej W związku z szybkim rozwojem i gonitwą za państwami zachodnimi, szczególny postęp zauważyć można na wchodzie kraju. Widać to gołym okiem - patrząc na rosnące wieżowce, galerie handlowe, czy nowe drogi, jednak innym, bardziej wymiernym wskaźnikiem są statystyki zarobkowe polskich firm. Niejedna wypożyczalnia sprzętu budowlanego z Lublina, Rzeszowa, Olsztyna czy innych polskich miast może pochwalić się wzrostem zainteresowania na przestrzeni kilkunastu lat.
Jedno jest pewne - roboty drogowe i budowlane będą obecne wokół nas jeszcze bardzo długo - zawsze bowiem jest co poprawiać, naprawiać, a także realizacje nowych planów budowlanych z pewnością będą miały miejsce.

Galeria zdjęć:

dom

budownictwo

remonty

drogi

bruk

kostka

lublin